Czy plecaki można prać w pralce? Poradnik plecakowy

Czy plecaki można prać w pralce? Poradnik plecakowy

Plecak plecakowi nie równy!

Zabrudzenia pojawiają się wraz z użytkowaniem na wszystkim. Nieważne czy mamy do czynienia z samochodem czy sukienką. Na jednym i drugim prędzej czy później pojawi się brud, który będzie prezentował się nieestetycznie i uprzykrzy korzystanie z konkretnej rzeczy. Zdarza się to także w przypadku plecaka. Walka z różnego rodzaju zabrudzeniami jest w jego przypadku nieunikniona. Jak się do niej przygotować i czy pomocna w tej walce może okazać się pralka? Kilka sprytnych rozwiązań znajdziesz w naszym poradniku.

Plecaki szkolne tylko pierwszego września są idealnie czyste. Potem spotyka je szkolna rzeczywistość  złożona z plam po sokach, owocach, atramencie, kleju, farbkach czy kredkach lub mazakach. Każda dbająca o swoje dziecko mama staje wtedy przed wyzwaniem, którym jest perfekcyjne wyczyszczenie z zabrudzeń plecaka. Plecaki to niestety nie koszulki, które bez większego problemu możemy wrzucić do pralki i wyprać z wykorzystaniem silnych środków czyszczących. Skondensowana chemia może uszkodzić materiał nie tylko pod względem spowodowania licznych, nieestetycznych przebarwień na szkolnym plecaku, ale również doprowadzić do jego rozdarcia. Plecaki młodzieżowe można prać w pralkach, ale trzeba uwzględnić przedtem kilka ważnych kwestii.

Przede wszystkim należy rozpoznać plamę!

- Plamy tłuste

Ten rodzaj uciążliwej plamy może powstać na szkolnym plecaku po roztopieniu masła z kanapki albo żółtego sera. Dzieciom zdarza się także ubrudzić plecak świecowymi kredkami lub zwykłym kremem do rąk. Dorośli nie bywają niestety lepsi. Nieopatrznie możemy pobrudzić plecak damski lub plecak męski różnymi, tłustymi substancjami. Jak wtedy zadziałać?  Jeżeli mamy 100% pewności, że jest to plama tłusta lepiej na początku spróbować doczyścić plecak ręcznie niż od razu wrzucać go do pralki. Używając płynu do naczyń, który doskonale daje sobie radę z tłuszczem i gąbki możemy uratować plecak. Dobrym rozwiązaniem jest także posypanie poplamionego fragmentu plecaka mąką kukurydzianą, o ile plama jest bardzo świeża. Wtedy mamy szansę na to, że mąka wciągnie tłuszcz i uratujemy plecak.

- Plamy z trawy

Dzieci uwielbiają zabawy na świeżym powietrzu. Niestety oznaczają one duże prawdopodobieństwo powstawania zabrudzeń na ich ubraniach i szkolnych plecakach. Co ciekawe walka z zielonkawymi zabrudzeniami zdarza się też dorosłym. Szczególnie często pojawiają się one na plecakach sportowych. Zabrudzenia z trawy również nie należą do łatwo usuwalnych. Jednakże zanim brudny plecak trafi do pralki na początku lepiej podjąć próbę samodzielnego zwalczenia plamy z trawy. Może tutaj pomóc zwykła pasta do zębów. W celu wybawienia plamy trzeba nanieść niewielką ilość pasty do zębów na brudny plecak i okrągłymi ruchami wmasować ją w plamę. Przyda się tutaj szczoteczka do zębów. Po tym zabiegu należy opłukać tkaninę plecaka wodą. Jeżeli nadal plama będzie widoczna pozostaje ostatni ratunek, którym będzie pralka.

- Plamy z błota

Zabawa na podwórku lub szkolnym boisku po deszczu sprawia wiele radości. Jednak powoduje również powstanie zabrudzeń. Plamy z błota w pierwszej kolejności usuwa się ręcznie, by nie zabrudzić piaskiem wnętrza bębna pralki. Wykorzystując miskę, gąbkę i dodatek szarego mydła lub proszku należy podjąć walkę z zabłoconym, szkolnym plecakiem. Dopiero później może on trafić do prania w pralce. Warto podkreślić, ze zabrudzenia z błota są także stałym elementem spotykamy na plecakach osób dorosłych. Podczas podróży lub w deszczowy dzień bardzo łatwo jest ubrudzić zarówno męski jak i damski plecak. Należy wtedy postąpić zgodnie z powyższymi wskazówkami!

- Plamy z krwi

Żaden rodzić nie jest pocieszony widząc swoje dziecko po starciu z przeszkodą, nielubianym kolegą lub małym wypadku na przerwie czy na rowerze. Zabrudzenia z krwi pojawiają się także na plecakach młodzieżowych po młodocianych bójkach i przepychankach. Mogą też powstać na plecaku damskim i męskim podczas wycieczek lub codziennego użytkowania. Pech zranienia dopada przecież każdego! Dlatego dobrze jest wiedzieć jak się zachować, gdy pobrudzimy krwią swój ulubiony plecak. Gdy plama jest zupełnie świeża ratunkiem może okazać się po prostu zimna woda. Gorzej, gdy zabrudzenie na szkolnym plecaku zdążyło już wyschnąć i wgryźć się w tkaninę. Należy wtedy sięgnąć po wodę utlenioną  za jej pomocą podjąć się wybawienia plamy. Innym sprawdzonym i skutecznym sposobem jest połączenie wody i soli. Dopiero po tego typu zabiegach warto wrzucić plecak do pralki. W przeciwnym wypadku możemy jedynie utrwalić plamę.  

- Plamy z atramentu

Nic bardziej nie kojarzy się ze szkołą jak zabrudzenia z atramentu. Nauka pisania piórem wymaga poświęceń i często wręcz dosłownie maluchy święcą nim plecaki. Osoby dorosłe wcale nie są lepsze, bowiem zdarza się, że przypadkiem wylejemy atrament z zwykłego długopisu i zabrudzimy powierzchnie plecaka. Jeżeli ma on ciemną tkaninę plama nie jest zbyt widoczna, znacznie gorzej kiedy zaopatrzyliśmy się w jasny plecak.  Z atramentu powstają naprawdę trudne w wybawieniu plamy. Jest on substancją, która nie zniknie po jednym czy dwóch praniach w pralce. Dlatego tak jak w poprzednich przypadkach pierwszym krokiem jest podjęcie samodzielnego oczyszczenia plecaka.

- Plamy z szminki

Damski plecak nie raz i nie dwa będzie narażony na kontakt z czerwoną szminką. Chroniąc czystość ulubionego plecaka warto reagować natychmiast. Rozwiązaniem jest sięgnięcie po pszenny chleb lub bułeczki! Okazuje się, że białe pieczywo doskonale wchłania plamy z szminki. Potem ze spokojem plecak można oddać do prania w pralce, która jeszcze dokładniej wyczyści pozostałości zabrudzenia.

Co robić, gdy nadejdzie odpowiedni moment na włożenie plecaka do pralki?

Przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę z jakiego materiału jest wykonany nasz plecak. Każdy plecak z materiału innego niż skóra można włożyć do pralki bez najmniejszego problemu i obaw. Zwłaszcza plecaki sportowe mogą być prane w pralce. Ona pomoże jeszcze dokładniej pozbyć się zabrudzeń zarówno tych widocznych gołym okiem jak i niedostrzegalnych. W pralce plecak zostanie oczyszczony zarówno od strony wewnętrznej jak i zewnętrznej. Decydując się na takie rozwiązanie warto w pierwszej kolejności pamiętać, że ważne jest by koniecznie unikać wybielacza, bowiem szczególnie na ciemnych plecakach może on doprowadzić do powstania przebarwień. Koniecznie trzeba też zabezpieczyć plecak przed wszelkimi uszkodzeniami, które mogą powstać w pralce na skutek jej silnego, mechanicznego działania. Podczas wirowania bęben pralki może poważnie uszkodzić plecak lub sam zostać uszkodzony przez jego liczne metalowe i plastikowe elementy. Stosując zwykłe, domowe sposoby możemy plecak sportowy włożyć w zwykła poszewkę od poduszki. Będzie ona amortyzować wszelkie uderzenia w trakcie prania. Należy pamiętać, by plecak został wywrócony na tzw. lewą stronę. W jego wnętrzu również znajduje się sporo zabrudzeń, które dzięki takiemu postepowaniu zostaną usunięte. Wiele pralek posiada specjalne programy do prania toreb i plecaków – warto z nich skorzystać chcąc wyczyścić szkolny plecak lub sportowy plecak, które to najczęściej mają poważne zabrudzenia. Pamiętajmy, że ustalając temperaturę prania nigdy nie decydujmy się na najwyższą! Mogłoby to mocno uszkodzić strukturę i kolor plecaka. Lepiej postawić na niższe temperatury np. 30 stopni. W podobny sposób postępuje się z plecakami damskimi czy plecakami męskimi, szczególnie gdy są to klasyczne plecaki sportowe.

Co z plecakami skórzanymi?

Jeżeli plecak damski lub plecak męski zostały wykonane ze skóry pranie w pralce nie będzie dobrze wpływało na ich prezencje i może doprowadzić do uszkodzenia materiału. W takiej sytuacji znacznie lepszy wyjściem jest czyszczenie ręczne plecaka z zastosowaniem odpowiednich środków do czyszczenia skóry naturalnej. Inaczej proces czyszczenia skończy się na wyrzucenia plecaka do śmieci.

Poddając plecaki praniu w pralce musimy zwracać szczególna uwagę na zamieszczoną na dołączonych do nich metkach informacje dotyczącą ich czyszczenia. To tam mieszczą się wszelkie istotne wskazówki dotyczące prania plecaka szkolnego, plecaków sportowych, a także plecaków skórzanych. Producent przeważnie wskazuje jakie działania z pewnością nie zagrażają plecakom, a których lepiej unikać.

My podpowiadamy, iż pranie plecaka w pralce jest jak najbardziej możliwe, ale jedynie  w niskich temperaturach i przy odpowiednim zabezpieczeniu plecaków sportowych, a w przypadku plecaków skórzanych lepiej postawić na pranie ręczne. Jednakże, zawsze ostateczny wybór i podjęcie lub unikanie ryzyka zawsze należy do właściciela, dlatego warto skontaktować się z obsługą sklepu jeżeli przed pierwszym działaniem lub z producentem, jeżeli specyfikacja nie została do plecaka dołączona.

Napisz komentarz

* Imię
* E-mail: (Nie będzie publikowany)
   Strona www (pełny adres http://)
* Komentarz:
* Kod weryfikacyjny: