Szkolna wyprawka - na co zwrócić uwagę kupując plecak?

Szkolna wyprawka - na co zwrócić uwagę kupując plecak?

Okres nauki w szkole jest jednym z najbardziej aktywnych momentów w naszym życiu. Codzienne zajęcia i dodatkowe lekcje zajmują dzieciom często całe dnie. W ciągu wielu godzin dziecko nosi na plecach spore obciążenie książek i zeszytów. Dlatego bardzo istotnym elementem każdej szkolnej wyprawki są szkolne plecaki. Powinny być odpowiednio dobrane do wzrostu dziecka. Plecak do szkoły nie może być tylko ładny i modny, musi być również funkcjonalny i przede wszystkim nie powinien stanowić zagrożenia dla kręgosłupa małego dziecka. Również plecak młodzieżowy należy dobierać z myślą o zachowaniu prawidłowej postawy podczas jego noszenia. Kręgosłup młodego człowieka jest jak plastelina i bardzo łatwo go ukształtować w niepożądany sposób, co przekłada się na problemy zdrowotne w dorosłym życiu. Wszelkie skoliozy, kifozy itp. schorzenia mają często swoje początki w nieprawidłowym wyborze plecaka do szkoły.

Na co zwrócić uwagę przeglądając ofertę plecaków do szkoły?

Decydując się na zakup plecaka szkolnego trzeba sprawdzić, jak układa się on na plecach naszego podopiecznego. Przede wszystkim nie powinien odstawać od kręgosłupa. Należy też wytłumaczyć małemu uczniowi, że plecaki szkolne trzeba nosić na dwóch ramionach, nie na jednym. Obciążenie tylko jednego z ramion wygina nienaturalnie sylwetkę, co prowadzi do wad postawy. Warto zwrócić też szczególną uwagę na to z jakiego materiału został wykonany szkolny plecak. Jeżeli użyto łatwo przemakającej tkaniny lub postawiono na małą sztywność lepiej nie wydawać na niego pieniędzy. Istotną kwestią jest też kolor plecaka do szkoły. Jasne barwy tkaniny takie jak biel, żółć, róż bardzo szybko ulegną trudno zmywalnym zabrudzeniom. Mimo, że mogą przy nich upierać się dziewczynki warto spróbować je przekonać do szarości, granatu czy zieleni. Lepiej wybierać szkolny plecak w ciemniejszych kolorach, dzięki czemu zabrudzenia nie będą zbyt widoczne i konieczność jego częstego czyszczenia nie będzie pojawiała się zbyt często.

Plecak dla starszego dziecka to wyzwanie!

Większym wyzwaniem niż zakup plecaka do szkoły podstawowej będzie wybór plecaka dla nastolatka do liceum lub gimnazjum. Kilkunastoletnie dziecko ma już swoje zdanie, upodobania i chce podążać za najnowszymi trendami. Młodzieżowe plecaki są sprzedawane w znacznie wyższych cenach niż te przeznaczone dla uczniów nauczania początkowego. Plecak dla nastolatka  powinien być wybrany za jego zgodą po wcześniejszym obejrzeniu wszystkich możliwych rozwiązań. Po pierwsze, dlatego by znaleźć najlepszą ofertę, a po drugie w celu zadowolenia zarówno dziecka jak i jego rodziców. Pierwszy lepszy plecak szkolny nigdy nie jest dobrym rozwiązaniem, ponieważ albo nastolatek nie będzie chciał go nosić, albo okaże się, że jest on wykonany ze słabej jakości materiału, albo znacząco przekroczy budżet na szkolną wyprawkę. Warto podkreślić, że młodzież najczęściej stawia na sportowe plecaki znanych marek. Jest to dobre posunięcie, ponieważ przeważnie oryginalne produkty oznakowane popularnymi logotypami są przeważnie bardzo trwałe i mogą służyć uczniowi przez kilka lat. Jednakże minus tego rozwiązania to w wielu przypadkach wysoka cena. Dlatego należy ustalić z dzieckiem, czy decydujemy się na markowy, szkolny plecak, który będzie nosił przez kilka lat, czy kupujemy tańszy. Dodatkowo wybierając plecak sportowy dziecko zapewnia sobie możliwość zabierania go na wszelkie wycieczki i rodzinne wyjazdy. Ten rodzaj szkolnego plecaka jest przeważnie bardzo pojemny i sprawdza się nie tylko w szkole. Młodzieżowe plecaki można nosić także na siłownie, dlatego często kupowane są z myślą o dłuższej perspektywie ich intensywnego użytkowania.

Co z komputerem?

Coraz częściej również zdarza się, ze dzieci uczęszczające do profilowanych szkół potrzebują plecaka na laptopa, zwłaszcza gdy kształcą się w zakresie technologii informacyjnych. Tu lepiej nie spoglądać głównie na cenę, a na jakość wykonania plecaka. Tani bardzo szybko ulegnie zniszczeniu, co może narazić na uszkodzenia również sprzęt będący narzędziem pracy dziecka. Dokonując wyboru odpowiedniego plecaka na laptopa powinniśmy kierować się ponownie trwałością i jakością materiału, z którego został wykonany. Warto również sprawdzić ,w jaki sposób zostały szyte jego poszczególne części, ponieważ zdarza się że pod wpływem ciężaru komputera plecak się rozpruwa. Bez znaczenia nie pozostaje rozmiar tego rodzaju szkolnego plecaka. Powinien być on uzależniony od wielkości noszonego przez ucznia sprzętu. Zbyt duży plecak na laptopa może okazać się niepraktycznym rozwiązaniem. Również wybór zbyt małego oznacza problem, ponieważ nie będzie on spełniał swojej funkcji. Dlatego wybierając plecak na laptopa w pierwszej kolejności należy zapoznać się z rozmiarami komputera. Jest to warunek konieczny by dokonać udanego zakupu.

Reasumując, plecak do szkoły powinien być przede wszystkim nieszkodliwy dla postawy, wykonany z trwałych materiałów i w przystępnej cenie. Jeżeli spełnia te kryteria nie warto się wahać podejmując decyzje o jego zakupie wspólnie z dzieckiem. Szczególnie jeżeli jest to pierwszy szkolny plecak warto zwracać uwagę na każdy mankament.

PLECAKI DO SZKOŁY W SUPERGALANTERIA.PL

Napisz komentarz

* Imię
* E-mail: (Nie będzie publikowany)
   Strona www (pełny adres http://)
* Komentarz:
* Kod weryfikacyjny: