Przegląd plecaków do szkoły - co powinien mieć idealny plecak szkolny?

Przegląd plecaków do szkoły - co powinien mieć idealny plecak szkolny?

Mogłoby się wydawać, że idealny plecak szkolny to tylko gadżet, który przede wszystkim ma się podobać naszej pociesze i wzbudzić zachwyt u rówieśników. Nic bardziej mylnego. Plecak szkolny, oprócz swego docelowego przeznaczenia, jakim jest przenoszenie niezbędnych artkułów przydatnych w szkole potrafi wpłynąć na ogólne samopoczucie i zdrowie dziecka.

OFERTA PLECAKÓW SZKOLNYCH SPRAWDŹ

Na co zwrócić uwagę przy wyborze plecaka?

Temat może być prosty do momentu, gdy nie dotyczy on naszego dziecka. Wiadomo, że plecak sprostać musi wymogom malucha i zachęcić go do uczęszczania do szkoły ale powinien także być wybierany zgodnie z zaleceniami Głównego Inspektoriatu Sanitarnego, który podaje najważniejsze wytyczne co do plecaków szkolnych. Najważniejsza z nich to przestrzeganie reguły, by plecak nie przekraczał 10- 15% wagi ciała dziecka. Zbyt wielkie obciążenie po latach skutkować może nieprawidłowym skrzywieniem kręgosłupa lub wadami postawy. Tylna ściana plecaka szkolnego lub młodzieżowego powinna być usztywniona (np. za pomocą specjalnej gąbki).

Plecak idealny powinien mieć…

Przede wszystkim kilka osobnych przegródek. Plecaki do szkoły mają z reguły kilka zasuwanych na zamek kieszeni. Pozwoli to oddzielić książki od drugiego śniadania oraz stroju na wychowanie fizyczne. Dodatkowym plusem plecaka szkolnego jest możliwość nauczenia naszej pociechy porządku. Bardzo ważną kwestią zarówno w przypadku plecaka do szkoły jak i plecaka młodzieżowego jest dobór odpowiednich szelek. Muszą one być szerokie i pozwalać na to, by tylna, usztywniana część plecaka przylegała odpowiednio do pleców dziecka. Podobnie jak w przypadku plecaka turystycznego mile widziane są dodatkowe zapięcia (np. na sprzączkę) w obrębie klatki piersiowej lub bioder, co ułatwi rozłożenie ciężaru na całym ciele.

Zwróć uwagę na sposób noszenia.

Z założenia plecak do szkoły ma dwie szelki i powinieneś sprawdzać, czy Twoje dziecko nosi go prawidłowo. Plecaki dla nastolatka, który coraz więcej czasu spędza poza domem powinny być wyposażone w dodatkowe elementy odblaskowe, które zapewnią dziecko widoczność po zmierzchu.

A może by tak alternatywa?

Największym problemem w temacie plecaków szkolnych jest zawsze ich waga. Alternatywnym rozwiązaniem może być wybór plecaka na kółkach, z dodatkową rączką, umożliwiającą dziecko przewożenie cięższego bagażu. Jego minusem jest fakt, że nie zapewni on ciału idealnej symetrii i może być trudny w przypadku szkół, gdzie zajęcia odbywają się na różnych piętrach.

Co zrobić, by odciążyć plecak do szkoły?

Zwracajmy uwagę, czy plecaki szkolne naszych pociech są odpowiednio pakowane – czy nie ma w nich niepotrzebnych zabawek, podręczników czy zużytych zeszytów. Im mniej dziecko będzie ze sobą zabierać, tym lepiej dla jego kręgosłupa. Gdy obciążenie plecaka dla dziecka lub nastolatka będzie zbyt duże (w skrajnych przypadkach może nawet dziecko przeważać) zwróćmy się o pomoc do szkoły. W każdej tego typu placówce powinno być specjalnie wyznaczone miejsce do przechowywania potrzebnych dziecko materiałów dydaktycznych. Zdrowie przede wszystkim.

Napisz komentarz

* Imię
* E-mail: (Nie będzie publikowany)
   Strona www (pełny adres http://)
* Komentarz:
* Kod weryfikacyjny: