Wyprawa bez plecaka to żadna wyprawa!

Wyprawa bez plecaka to żadna wyprawa!

Wycieczki wywołują uśmiech na twarzy każdego zapalonego podróżnika. Odkrywanie nowych miejsc budzi pozytywne emocje i daje niepowtarzalne, życiowe doświadczenie. Jednakże podczas podróży nie można zapomnieć o całkowicie przyziemnych sprawach i uciekać jedynie w realizacje najskrytszych marzeń. Wybierając się w podróż życia musimy zabrać ze oba wiele niezbędnych rzeczy w czym pomoże plecak turystyczny. Nie jest nowością fakt, że bez niego nie wytrwalibyśmy w podróży zbyt długo. Plecak jest niezbędnym towarzyszem każdego pokonanego kilometra. To w nim chowamy nasze ubrania, mapy, sprzęt elektroniczny o jedzeniu i napojach nie wspominając. Ciężko jest sobie wyobrazić jakąkolwiek większą wyprawę bez turystycznego plecaka. Jeszcze ciężej byłoby ją przetrwać i z sukcesem zakończyć.

Podróżując autokarem, samolotem, statkiem lub pociągiem możemy wybrać zwykły plecak sportowy. Zwłaszcza, gdy nie planujemy zbyt długiej trasy jego pojemność z pewnością wystarczy. Dodatkowo przyda się on podczas wielu innych, codziennych aktywności. Można wykorzystać ten rodzaj plecaka uczęszczając np. na siłownie lub przechowując w nim na co dzień najpotrzebniejsze rzeczy. Jednakże jeśli wybieramy się na prawdziwą, pieszą wycieczkę np. w góry, wtedy niezbędne jest zaopatrzenie się w plecak trekkingowy. Powinien być on nie tylko estetyczny wizualnie, ale także bardzo praktyczny i ergonomiczny. Nie ma niczego gorszego w górskiej wędrówce niż źle dopasowany plecak, który utrudnia pokonywanie kolejnych metrów w wspinaczce. Dlatego w czasie zakupu upewnijmy się, że będzie to dobra inwestycja. Podczas zakupów w sklepach stacjonarnych możemy skorzystać z pomocy ekspedientów, którzy z pewnością doradzą nam odpowiedni wybór. Osoby nie mające wiedzy na temat tego typu plecaków turystycznych mogą nieświadomie popełnić błąd który stanie się gwarancją dyskomfortu w czasie długiej i wyczerpującej wycieczki. Niedopasowanie może skutkować nie tylko szybkim zakończeniem i niepowodzeniem wyprawy, ale także pociągać za sobą skutki zdrowotne.

Plecaki trekkingowe powinny być lekkie i dopasowane do sylwetki podróżnika, a także wyposażone w systemy nośne. Inaczej będą utrudniały swobodne poruszanie się, co mija się całkowicie z celem zakupu tego typu plecaka turystycznego. Należy również zwracać szczególną uwagę na rozmiar plecaka. Większe są przeznaczone dla mężczyzn, którzy z natury mają znacznie więcej siły niż kobiety i są w stanie udźwignąć sporą ilość kilogramów na plecach. Mniejsze są analogicznie przeznaczone dla zapalonych podróżniczek. To rozróżnienie na płeć jest ważne, bowiem decydując się na zbyt duży plecak trekkingowy możemy narazić siebie na obciążenie przekraczające nasze możliwości, a to zniweczy wszelkie turystyczne plany. Poza tym trzeba sprawdzić, czy wybrany plecak w góry oprócz dużej komory głównej ma wiele mniejszych kieszeni, do których z łatwością zapakujemy wszelkie niezbędne przedmioty i przekąski. Pamiętajmy, że jak wspomniano im większe będzie obciążenie plecaka turystycznego tym trudniej będzie nam mierzyć się z kolejnymi metrami, dlatego oprócz jego prawidłowego wyboru trzeba koniecznie przemyśleć i dokładnie zaplanować co ze sobą zabierzemy.

Zawartości plecaka będzie zależna od długości naszej wycieczki. Zupełnie różne przedmioty zabierzemy ze sobą na kilka dni i na i kilka godzin. Jeżeli w planach jest krótka górska wyprawa, wtedy można zdecydować się na klasyczny plecak sportowy, gdzie głównie znajdą się smaczne przekąski, napoje i ciepły sweter. W przypadku znacznie dłuższej wyprawy np. na kilka dni plecak trekkingowy jest absolutnym wymogiem. Posiadając go jesteśmy w stanie wejść na szczyt z namiotem, matą do spania, kocem, latarkami, garnkami i innymi niezbędnymi rzeczami bez których ciężko byłoby przetrwać parę dób. Nie bez powodu znani podróżnicy wybierając plecak turystyczny decydują się głównie na wspomniany model. Zapewnia on możliwość poruszania się na dużych wysokościach z sporym obciążeniem, które jest bardzo dobrze ulokowane na plecach turysty i nie stanowi żadnego ograniczenia w stawianiu kolejnych kroków. Należy pamiętać, że plecaki trekkingowe są specjalnie dostosowane do górskich wypraw i rzadko kiedy zawodzą w przeciwieństwie od innych rozwiązań. Nie wszędzie możemy zabrać ze sobą klasyczną walizeczkę na kółkach. Z pewnością nie przetrwałaby zbyt długo na górskim terenie.

Kierując się modą i poczuciem estetyki przy zakupie plecaka turystycznego nie możemy pomijać kwestii jego praktyczności. Warto wybrać ulubiony kolor i zwrócić uwagę na solidność wykonania. Jednak chociaż bycie trendy jest na czasie, to oprócz obowiązującej mody należy od czasu do czasu uwzględnić także to, w jaki sposób będziemy funkcjonować korzystając z danego plecaka podczas naszej wyprawy. Szczególnie, gdy nie zapowiada się ona na łatwą i krótką lepiej zatroszczyć się o wygodę i funkcjonalność niż spełnianie wszelkich, modowych wymogów. Dobry plecak trekkingowy będzie służył przez lata pomocą podczas turystycznych wypraw, dlatego nie warto także na nim zbytnio oszczędzać.

Sprawdź co może Ci się przydać podczas twojej wyprawy!

Napisz komentarz

* Imię
* E-mail: (Nie będzie publikowany)
   Strona www (pełny adres http://)
* Komentarz:
* Kod weryfikacyjny: